ROCZNICE ŚLUBU - GENEZA I CIEKAWE JĘZYKOWO PRZYKŁADY

Skąd wzięły się powszechnie znane nazwy rocznic ślubu?

Prawie 100 lat temu, w 1922 roku, ukazała się książka „Etiquette” amerykańskiej pisarki Emily Post, a w niej zadebiutowało 8 nazw: 1. papierowa, 5. drewniana, 10. cynowa, 15. kryształowa, 20. porcelanowa, 25. srebrna, 50. złota, 75. brylantowa. W tych czasach trudno było świętować te ostatnie (szczególnie ze względów zdrowotnych), więc w 1937 roku Amerykański Związek Jubilerów rozszerzył listę rocznic o 20, zapewniając nam zestawienie znane, używane i świętowane do dzisiaj.

tych trudniejszych językowo mamy:

skórzaną (3.), spiżową (8.), płócienną (12.) i żelazną (65.). 

 Co ciekawe, w styczniu br. swoją dębową tj. 80. rocznicę ślubu świętowało małżeństwo Hendersonow z USA – oficjalnie para z najdłuższym stażem małżeńskim na świecie. Małżeństwo z Aleksandrowa Łódzkiego w 2013 było uznane za to z najdłuższym stażem (82! lata razem) w Europie. Kompletny wpis znajdziesz na moim profilu na Instagramie. 

WIECZÓR Z PRZECINKAMI U PATRYCJI BUKOWSKIEJ

Na webinarze „Co z tymi przecinkami” poczułam się znowu jak podczas kursu Zostań korektorką, którego kolejna edycja się właśnie rozpoczęła. Blisko dwie godziny pełne wiedzy nt. interpunkcji, tak tej znanej jak i tej, którą wydaje się, że znamy, a w rzeczywistości jest nieco inaczej,

Interpunkcja jest ważna i wpływa na to, czy czytelnik dobrze zrozumie tekst. Niedawno widziałam grafikę, że nawet ratuje życie… Tak, to prawda, że ma to znaczenie, który z poniższych komunikatów przeczyta lekarz:

Operować nie można, czekać.

czy

Operować, nie można czekać.

Fakt, może na co dzień nasze teksty nie niosą ze sobą aż tak istotnych komunikatów, ale dbajmy o to, aby przekazywały to, co Autor miał na myśli. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, sprawdzajmy. Lepiej dwa razy zapytać i upewnić się, że jest dobrze.

Poprawności interpunkcyjnej wszystkim życzę.

Patrycja Bukowska zaprasza na warsztaty

Gdybyś nie wiedziała/nie wiedział, umknęło Ci albo po prostu się zapomniało  –

co tydzień można ćwiczyć swoje umiejętności językowe. 

MAM TO - PIERWSZY WEBINAR Z WORDA U EWY POPIELARZ ZALICZONY

Do tej pory wydawało mi się, że jestem alfą i omegą programu WORD. Dzięki Ewie Popielarz i szkoleniu nt. Funkcji Worda wiem, że do tego tytułu jeszcze mi daleko. Co ważniejsze, na pewno jestem bliżej niż dalej. 

Warto było dowiedzieć się o tym, jak kopiować teksty bez formatowania z różnych źródeł. Możliwość korzystania z różnych funkcji schowka to również coś nowego, a co na pewno mi się przyda.  Zostało parę pytań z listy startowej, na które nie znam odpowiedzi. Jako, że jestem Miłośnikiem Nauki, pewnie poszukam sama, jak na nie odpowiedzieć. Nie będę czekać na gotowe wyjaśnienia w materiałach po szkoleniu.

Tych, którzy chcą wiedzieć więcej o webinarach Ewy Popielarz, odsyłam do jej strony.

Na koniec można dostać taki ładny certyfikat.

Ewa Popielarz i jej webinary

Ja zaczęłam od nieznanych funkcji Worda, ale nie odmówiłam sobie też tabulatorów i punktorów.

Więcej informacji tutaj